HU / EN
A belépés díjtalan, de az Önök adományai nélkül a fesztivál nem jöhetne létre. Adományozás »
Helyfoglalás az érkezés sorrendjében.
Pétery Dóra orgonaművész, zenetudós már tanulmányai kezdetétől érdeklődött a historikus billentyűs hangszerek iránt: játszik csembalón, klavikordon, illetve ezen a hangversenyen organettón, egy középkori eredetű, kézi fújtatású kis orgonán is. A koncert címében szereplő „air” kettős értelmű: utal egyrészt arra, hogy a műsor francia szerzők műveiből áll, de a szó a reneszánszban hangszerrel kísért dalt is jelent, amelyből a barokkban önálló hangszeres műfaj is kialakult. Az elhangzó művekben az európai művészet egyik közkedvelt zsánere, a pásztor-motívum is vissza-visszatér.
Pétery Dóra orgonaművész 1975-ben született Budapesten. A Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolában Szathmáry Lilla, majd a Zeneakadémián Ruppert István és Pálúr János voltak a mesterei; itt az orgona mellett zenetudományi tanulmányokat is folytatott. Soros- és Eötvös-ösztöndíjasként a helsinki Sibelius Akadémián Spányi Miklósnál tanult klavikordjátékot. Svédországban 2006 és 2008 között Hans-Ola Ericsson koncertorgonista osztályában tanult.
A Budapesti Klavikordnapok minifesztivál egyik művészeti vezetője. 2014-ben tagja volt a kuopioi első nemzetközi klavikordverseny zsűrijének. 2014-ben a John Cage Orgelstiftung 1. díját kapta modern orgonazene tolmácsolásáért. 2015-16-ban két művésztársával együtt részt vett az „Evangélikus történeti orgonák” reformációs jubileumi CD elkészítésében.
Különféle zenei fesztiválok rendszeres vendége (pl. Messiaen-Fesztivál, Stockholm; Radovljica Fesztivál, Szlovénia; Nordic Historic Keyboard Festival, Finnország; Haydn Fesztivál, Fertőd-Budapest; Tokaji Nyári Zenei Akadémia; Miszla Régi Zenei Akadémia; Bach24, Müpa; Oulu Early Music Festival, Gothenburg Organ Academy, Átlátszó Hang Fesztivál, Budapest).
Számos kortárs mű bemutatója fűződik nevéhez, szívesen dolgozik együtt zeneszerzőkkel (Hans-Ola Ericsson, Erland Hildén, Gryllus Samu, Kondor Ádám, Horváth Balázs, Sándor László, Soós András, Szathmáry Zsigmond, Bali János, Tornyai Péter.) Több fontos orgonamű magyarországi bemutatóját játszotta, köztük Gubajdulina, Nielsen, Kagel és Messiaen darabjait. Érdeklődési körébe tartozik a hangszeres színház, a szabad improvizáció és az elektronikus zene is.
A CentriFUGA kortárs zenei műhely tagja. Szólistaként játszott többek között a Győri Filharmonikus Zenekarral, a Budapesti Vonósokkal és a Liszt Ferenc Kamarazenekarral. Continuo-játékosként számtalan formációban dolgozik. A Budapesti Fesztiválzenekar barokk együttesének több produkciójában is részt vett, az Ellenpont Együttes és az Ensemble Cantilene tagja, egyaránt otthonosan mozog a kora- és későbarokk, de akár a gáláns és empfindsamer Stil kísérési szokásaiban. Állandó formációban dolgozik Bali János furulyaművésszel, Anna Maria McElwainnel 2014-ben alapítottak klavikordduót.
A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem egyházzene tanszékének tanársegédje és a csillaghegyi evangélikus templom orgonistája.
© MMXXIV Consort Zenei Alapítvány | Impresszum | Adományozás